Support Us : companyname@mail.com

EMAIL

incekaragranitmermer@gmail.com

Bizi Arayın

0372 230 0303

Blog

Mermer ve Çeşitleri

Mermer kalsiyum karbonat içeren bir maden parçasıdır. Meydana gelişimi ise kalker ve dolomitik kalkerlerinin kristalleşmesi ile olmuştur. Mermer yüzde 90 ile 98’i kalsiyum karbonattan oluşması ile birlikte düşük miktarda da magnezyum karbonat bulundurmaktadır. Mermerlerin renkleri beyaz, veya grimsidir. İçinde barındırdıkları diğer renkler yabancı maddelerle sebebi ile oluşmuştur.

 

Yüksek ısı ve basınç altında kireçtaşı ve benzerlerinin kristal yapısının tekrar değişmesi ile birlikte mermer oluşumu gerçekleşir. Mermere rengini veren mineraller arasında, mika, grafit, demiroksitler, talk ve pirit söylenebilir. Mermerin tarihsel geçmişine bakıldığında da tarihi bir çok mimaride mermerin kullanıldığı göze çarpmaktadır.

 

Dünya tarihinde mermerler antik tapınaklardan, açık hava tiyatrolarından, piramitlere ve firavun mezarlarına kadar pek çok alanda kullanılmıştır. Mermer madenleri dünya genelinde en fazla İtalya, İspanya, ve Türkiye'de bulunmaktadır. Ülkemizdeki mermerler çoğunluklar Afyon, Denizli, Burdur yörelerinden çıkarılmaktadır. Anadolu’da hüküm sürmüş medeniyetlere bakıldığında mermer sanatına önem verdikleri göze çarpmaktadır. Mermerler genel anlamda yapı sektöründe ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Yapı sektöründe pek çok alanda büyük ihtiyaçların giderilmesi için mermer kullanılmaktadır.